Sungit termékek
A „zazsoginszki zalezsbe” sorolt sungit bányából származó sungit termékeket ismerem. Ez a bánya, illetve a külszíni fejtés fotója van a blog háttér képeként beállítva. A sungit termékeket készítő üzemek innen vásárolják az alapanyagot, méretes tömbökben, a bánya „csak” a nyers kőzetek különböző szemcsézettségű ömlesztett, zsákolt változatait állítja elő, illetve a dolomittal kevert talajjavítót.
Látogatásunkkor a bánya felajánlotta, hogy menjünk el a helyszínre is, ne csak az irodában beszélgessünk. Igaz, hogy a több órás zötykölődés után csak egy behavazott sík terepet fogunk látni, és visszafelé legalább annyit utazunk majd a hepehupás utakon. Az utak egyébként csak május végétől szeptember végéig járhatóak arra általában, de ha szeretnénk, akkor szívesen odaszállítanak bennünket. Legalábbis megpróbálják. Erről a többesélyes kimenetelű élményről könnyen lemondtunk és inkább három sungit terméket készítő kis üzembe mentünk el.
Az itt gyártott egyes sungit termékek iránt, mint sungit piramis, golyó, telefonlap, sungit nyakék, stb., vagy a bánya által forgalmazott - víztisztításra is használt - sungit kavics, sungit por, itt lehet tájékozódni: http://mindegy.org/sungit.php
Az üzemek igazán sötéten festettek. A megmunkáláskor keletkező finom fekete por a levegőztető berendezések kitartó munkája ellenére is mindenüvé vastagon lerakódott. A műhelyben dolgozó emberekhez képest egy kéményseprő, vagy a kis Bence Hófehérkének tűnne. Felesleges lett volna bennünket figyelmeztetni, hogy tartsuk magunkat távol bármi érintésétől, gyorsan felmértük, hogy ruhánk vagy bőrünk könnyen szürkés-fekete foltokkal gazdagodhat. Tisztes távolból figyeltük az akár tonnás tömbök szeletelésével kezdődő és a termék polírozásával végződő munkálatokat.
Az irodai vitrinekben már a kész termékeket láthattuk és jóval kedvezőbb áron tudtunk ott vásárolni, mint a városban lévő üzletekben lehetett volna.
A kínálat egyre szélesebb és az alkalmazott megmunkálási technológiák és berendezések is egyre modernebbek. Néhány éve még hiába kerestünk volna gravírozott sungit terméket, ma már természetesek az ilyen tárgyak. Saját – vonalas – mintánkkal gravírozott tárgyakat is készíttethetünk, csak elég sokat kell belőle rendelni.
A használt gyártási technológia, illetve berendezés és talán az adott cég hozzáállásának függvényében beszélhetünk minőségi különbségekről. Az alapanyag tekintetében különbség kevés lehet, mivel a forrás ugyanaz. A termékek formai és megmunkálási pontossága viszont jelentősen eltérhet. Ez is saját tapasztalat. Még ugyanaz a cég is tud különböző minőségű árut küldeni. Mégiscsak azoktól az embereknek a munkájától függ, mit kapunk, akiknek keze által létrejön a forma, kialakul a felület, és csomagba kerül egy sungit piramis, vagy nyakék. Kerül már a kezembe 5 cm-es névleges méretű piramis, amelynek oldalai 47 és 51 mm között mozogtak. Három milliméter eltérés lehetséges írta az egyik cég kereskedője, amikor ezt szóvá tettem. Ilyen kis tárgynál ez elég jelentős és szemmel is jól látható. A méret egy sungit piramis esetében számít, hiszen ettől is függ a védett terület nagysága. Egy tíz centis piramisnál a méret eltérés kevésbé feltűnő. Szerencsére az eltérések inkább a nagyobb méret irányába mennek el. Több 95 mm alapélű kilenc centiméteresnek mondott piramis is átment már a kezeim között. A forma pontosságán túl a felület minősége is változó lehet. A matt felületekben kisebbek a különbségek, a polírozott felületek esetében ez szembetűnőbb. A csillogó fekete fényes, szinte tükrös és az ugyan sima, de kopottasnak tűnő felület is polírozott néven fut. Azt el kell ismerni, hogy a tükrös polírozás egy idő után veszít fényéből és felveszi a kopottas árnyalatot.
A sungit tárgyakkal érdemes úgy bánni, mintha üvegből lennének, könnyen, már kis koccanásra is letörhet belőlük egy-egy darab. Elmondták, volt olyan nagyméretű piramis, amely a polcon állva vált ketté. A megmunkáláskor benne maradt feszültség repesztette szét.
A sungit termékek megfesthetik a velük érintkező dolgokat, ruhánkat, bőrünket. A polírozottak kevésbé, de még ezeknél is előfordul, hogy egy szabad szemmel alig látható apró mélyedésben finom sungit szemcsék maradnak. Hogy egy adott sungit ékszer mennyire fog, azt legkönnyebben egy fehér blúzzal együtt felvéve tesztelhetjük le. Szerencsére ezek a foltok olló nélkül is, mosószerrel, vagy szappannal és langyos vízzel frissiben könnyen eltávolíthatóak.