Extraszenzorika - öt érzékszerven felüli érzékelés - és a sungit
Az Oroszországban használatos extraszensz kifejezést leginkább talán látónak lehetne fordítani. Ezek az emberek olyan dolgokat érzékelnek, amit mások az öt érzékszervükkel nem. Egy elismert orosz extraszensz tanfolyamára hosszas unszolás után mentem el, távol állt tőlem még az is, hogy elhiggyem, lehet így érzékelni. Két hétig egy ilyen hitetlen állapotban végeztem a gyakorlatokat. Én lepődtem meg a legjobban, amikor egyszer „beindult” az érzékelés nálam is. Az élet és a mókuskerékben töltött idő úgy hozta, hogy gyakorlás hiányában ez a képességem alaposan elhalványult, csak remélem, hogy valamilyen csírája még megmaradt és idővel elő tudom majd hívni. A lényeg, hogy legalább egy kicsit belepillanthattam ebbe a különleges világba és megismertem valami újat, ami túl mutat a műszerek mérési lehetőségein.
Az ötödiken túli, hatodik érzék több – úgy tanultam hét – féle is lehet, tehát akár tizenkét féle módon kaphatunk képet valamiről, vagy valakiről a megszokott öttel együtt. Sokunk ezt az ötöt is talán csak részben használja ki. Szerencsére vannak közöttünk, akik azon túl, hogy birtokában vannak valamilyen „többlet” érzékelő képességnek, használni és értelmezni is tudják, amit érzékelnek. Értelmezni tudnak egy érzést, érzetet, hangot, képet, sugallatot, vagy mást.
Azt mondják, minden emberben ott rejlenek ezek a képességek. Azt is, hogy születésünkkor ezeket még használjuk is, csak mire ezek tudatosodnának, addigra egyrészt elhalványulnak, másrészt a gyermek környezetében élők hatására bezáródnak az érzékelő csatornák. A „felnőtt” társadalomban aztán később szinte minden érzékelést műszerekre bízunk. Gyerekkoromban az orvos megnézte a pulzusomat, a nyelvemet. Az elmúlt hónapban két különböző orvosnál jártam, ők a vérnyomásomat mérték, laborvizsgálatokat végeztettek, a nyelv vizsgálata elmaradt. Egy harmadik orvost, aki természetgyógyászként végezte el az orvosi egyetemet, viszont kézzel nézte meg a pulzusomat és kifejezetten érdekelte a nyelvem. Ő fel is hívta a figyelmemet egy-két dologra, életmód- és táplálkozásbeli változásokat javasolt. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy érdemes lehet fejleszteni, újjáéleszteni érzékelési képességeinket, többet tudhatunk meg, mintha teljesen a műszerekre hagyatkoznánk.
Gyakran eszembe jut a kútfúró vállalkozó esete, aki elutasított minden spirituális dolgot, kétségbe vont mindent, ami nem volt kézzelfogható számára, de amikor megkérdezték, hogyan választja ki a helyet, ahol kutat fúr, akkor azt mondta, hogy hívja a pálcás emberét.
A sungit kőzetet és ásványt az érzékelésüket használni tudó emberek többsége kifejezetten erősen és tisztán érzékeli. Ezek az érzékelések egymástól részben eltérőek, erre a leggyakoribb példa, hogy az érzet lehet hűsítő hideg és meleg is. Erre még keresem a magyarázatot. Ám az érzet minden esetben az életet támogató érzet.